آهو

آهو (  BICHE  /  doe  )

در خواب مردان ، آهو نماد حیوانی است با حالتی غیرمتمایز ، بدوی و غریزی .

در خواب یک زن ، آهو عموماً یادآور زنانگی خاص او است ، همچنان غیرمتمایز ( گاهی ناپذیرفته ) است و در مرحله ای بدوی و غریزی است ، که کاملاً آشکار نشده ، چه به دلیل تحذیف اخلاقی ، یا به دلیل ترس ، به خاطر شرایط یا کودکی گری روانی ، یا عقدۀ خود کم بنی ، نفسی است بسیار پرقدرت و منفی .

بر طبق اسطوره ای ، زیگفرید از شیر ماده آهو ( مادر ) تغذیه می کند . تصویر آهو ، تصویر دختر جوانی است که در مادر احیاء می شود و گاهی تصویر باکرگی و سترون کننده است . در اساطیر یونان ، ماده آهو مختص به هرا ( یونون یا ژونون ) ایزدبانوی عشق و ازدواج است .

آهو اساساً نماد زنانگی است . در ارتباط با کودکان معصوم نقش مادر – تایه را بر عهده دارد . زیبایی او در برق خارق العادۀ چشمانش نهفته ، و اغلی نگاه او به نگاه دختری جوان تشبیه می شود . در قصه های پریان ، گاهی شاهدختها به غزاله تبدیل می شوند .

اهو با شاخهای طلا ( پینداروس ) حیوان خاص آرتمیس بوده ؛ این ایزدبانو چهار آهو را به ارابه اش بسته بود ، و اهوی پنجم را هراکلس تا سرزمین رؤیا ، نزد هیپربوریها تعقیب کرد .

در غزل غزلهای سلمان نام اهو در شوگندی برای حفظ ارامش محبوب به کار میرود :

ای دختران اورشلیم !

شما را به غزالها و آهوهای صحرا قسم می دهم

که محبوب مرا تا خودش نخواهد بیدار نکنید و بر نیانگیزید   ( 7 : 2 )

در نمادگرایی جماعت ترک و مغول ، اهو نشانۀ زمین مؤنث ، در ازدواج مقدس نماد زمین – آسمان است .ماده آهوی حنایی ، با گرگ آبی جفتگیری می کند ، و به عقیدۀ مغولان ، چنگیز خان به دنیا می آید .

حتی همین امروز ، در قونیه پایتخت قدیمی سلجوقیان اناتولی ، در لحظه ای که اهویی به دنیا می اید ، می گویند نوری مقدس زمین را روشن می کند . این جفت درنده – علفخوار که در تمام اساطیر شرق حضور دارد ، در آثار تجسمی ، در الواح مربوط به جنگها نیز دیده می شود ، و از همان مبدد آمده است . در این تصاویر حیوان نخجیرگر را بر پشت نخجیر می بینیم . ژان پل رو خاطر نشان می کند که انچه در زمینۀ نمادگرایی حائز اهمیت است ان استکه حیوانی وحشی در حال شکار قربانی اش نیست ، بلکه در حال پوشاندن او است : او می افزاید که برای ما جای تردیدی باقی نمی ماند که این تصاویر نشانگر وصلت جنسی اسطوره ای بین نر و ماده ، و آسمان و زمین هستند .

 

 

/ 0 نظر / 53 بازدید